Tırmanır Kalıp Sistemi

  İstanbul Yapı İskele Perde ve Kolon Kalıp Sistemlerine tırmanma ekipmanları eklenerek Tırmanır Kalıp Sistemi olarak da kullanılır. Tırmanır Kalıp, merdiven evleri, asansör perdeleri, köprü ayakları, nükleer santral bacaları, televizyon kuleleri gibi ara kotlarda döşeme olmadan yükselen dikey kesitleri yüksek projelerde en kesin kalıp çözümüdür. Ekonomik ve hızlı olmasından dolayı günümüzde en sık kullanılan kalıp sistemi olarak yerini almıştır.
• Tırmanma Konsolu, tırmanma askıları ile betona sabitlenir ve karşılıklı olarak bağlanılarak kalıp için döşeme platformu oluşturulur.
• İlk dökümden sonra kalıp üzerinde kalan yer tutucu ve kalıcı ankraj elemanları beton içinde kalır ve gerektiği durumlarda kesilir.
• Yer tutucu sökülür ve konsolların bağlanacağı tırmanma askılarının montajı gerçekleşir.
• Tırmanma Konsolları ile oluşturulan platformun üzerine yerleştirilir ve ikinci döküm yapılır.
• Tırmanma Konsolu ile perde kalıpları isteğe bağlı olarak ek parçalar yardımı ile birlikte hareket ettirilebilir.
• Anadolu Perde Tırmanır Kalıpları 50kN/m², Kolon Tırmanır Kalıpları 90kN/m² beton basıncına göre dizayn edilir.
  Standart olarak 120, 150 ve 200 lük Tırmanma Konsolları üretilir. Konsollar beton yüzeylere konik ankraj vidaları ile ankrajlanır. Platform aynı zamanda korkuluk görevide görür. Sistem, mühendislerimizce kalıp projenize ve iş planınıza göre hesapları yapılarak çözümlenir ve İstanbul Yapı İskele tarafından projelendirilir. Kalıp kurulum projeleri ürünlerle beraber tarafınıza teslim edilir. Üretimlerimizde otomatik gaz altı kaynak makineleri kullanılır.