Giydirme Cephe

Kapaklı Cephe
İstanbul Yapı, "Kapaklı Cephe" uygularlarında camlar dışarıdan bir çerçeve içerisindeymiş gibi görünecek şekilde işlemi çözümleyebilmektedir. "Silikon Cephe"den farklı olarak bu camlar üzerine gelen alüminyum profiller, kapak gibi görünmektedir. Cephedeki kanatlar açılmak istendiğinde dışarıdan algılanamayacak şekilde gizli kanat uygulaması yapılabilmektedir. İstanbul Yapı, çeşitli kapak seçenekleriyle giydirme cepheli binaları müşterilerinin beklentileri doğrultusunda yapılandırabilmektedir.
İstanbul Yapı, "Kapaklı ve Silikon Cephe"lerin yanı sıra, sadece düşeyde veya sadece yatayda kapak kullanımı ile farklı formlarda mimari etkiler elde etmektedir. "Yarı kapaklı Cephe Sistemi" olarak adlandırılan bu uygulamada cam paneller arasındaki sızdırmazlık çift EPDM fitil veya özel cephe silikonları ile sağlanmaktadır.

Alüminyum Doğrama
Her türlü iklim koşuluna dayanım gücü olan alüminyum, çeşitli alaşımlarla demir ve çelik kadar sağlam ve daha da dayanıklı hale getirilebilir. Ayrıca sonsuz bir tasarım esnekliğiyle dekoratif formlarda çözümler üretmeyi kolaylaştırmaktadır.
İstanbul Yapı, "Alüminyum Doğrama" uygulamaları ile alışveriş merkezleri, okullar, fabrika yönetim binaları, tatil köyleri, oteller, site ve apartman gibi toplu yaşam alanlarındaki iç ve dış mekan tasarımlarını ihtiyaca göre zenginleştirerek kullanmaktadır.

Kompakt Laminat
"Kompakt Laminant" paneller, reçine emdirilmiş kağıtların yüksek sıcaklıkta preslenmesiyle, dış yüzeyinde dekoratif amaçlı melamin tabakası oluşacak biçimde imal edilen cephe malzemeleridir.
"Kompakt Laminant" uygulaması, alüminyum alt konstrüksiyon üzerine montajlanarak uygulanır. Bu uygulamayla binanın cephesi, dış hava şartlarından korunarak UV ışınlarına karşı dayanıklı hale gelir, oksitlenmesi engellenir, yangına karşı gecikme sağlar, çatlama ve kırılmaya karşı dayanıklılığı artar, hava sirkülasyonuna izin verdiğinden rutubeti engeller.
İstanbul Yapı, müşteri beklentilerine uygun olarak değişik renk ve ölçüde estetik "Kompakt Laminant" uygulamalarını yapmaktadır.

Alucobond Cephe
"Giydirme Cephe" özellikle taşıyıcı tip binalarda, binanın dış yüzeyinin alüminyum malzeme ile ana ve ara taşıyıcı elemanlar kullanılarak, dayanıklı ve fonksiyonel olacak şekilde bir araya getirilmesi, cam, kompozit levha veya alüminyum levha gibi yapı malzemeleri ile bütünleştirilmesine işlemini kapsamaktadır.
"Giydirme Cephe" binayı güneş ışınlarından ve zararlı dış etkilerden, yağmurdan, kinetik enerjiden, kapiler su (kılcal su) emmesinden, nispi rutubetten, gürültüden korur. Yalıtım kullanılmasına imkan sağlayarak enerji tasarrufu sağlar. Çatlakların görünmesini önler, renk ve doku bozukluklarına yer bırakmaz, bakım ve onarım maliyetini en aza indirir. Günümüz mimarisinde cephede doğal ve yapay taşlar, kompozit ve metal levhalarla birlikte kullanılan cam malzeme, özellikle, prestij binalarının vazgeçilmezidir. Binanın dış kabuğunu oluşturan giydirme cephe, cam panellerden oluşan ve dış mekanla görsel bağlantıyı sağlayan vizyon kısım ile opak ya da cam panellerden oluşan spandrel kısım adı verilen parapet bölgesi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Giydirme cepheler, kullanılan panellerin ağırlığına bağlı olarak iki şekilde sınıflandırılabilir. Ağırlığı 100 kg/m2'den büyük panellerden oluşan sisteme "Ağır Asma Giydirme Cephe", 100 kg/m2'den küçük panellerden oluşan sisteme ise "Hafif Asma Giydirme Cephe" denilir.
İstanbul Yapı, uzman personeli ve teknolojik alt-yapısıyla giydirme cephe uygulamalarını başarıyla gerçekleştirmektedir.

Granit Seramik Kaplama
Çeşitli renk ve doku seçenekleriyle granit seramik kaplamalar, cephelere renk katmaktadır. Alt konstrüksiyonda alüminyum profillerin kullanılmasının yanı sıra ısı yalıtımı için önemli olan dış cephelerde seramik kaplama altında taş yünü veya cam yünü montajı da yapılmaktadır. Seramikler, alüminyum alt konstrüksiyona özel aparatlar yoluyla mekanik yöntemlerle monte edilmektedir.
İstanbul Yapı, hızla montajlanabilen, iklim koşullarına dayanıklı ve cepheye yük getirmeyen hafif granit seramik kaplamaları başarıyla uygulamaktadır.

Işıklık
"Işıklık Sistemleri" doğal ışığı bina içine olabildiğince optimal düzeyde yansıtarak aydınlık ve ferah mekanlar oluşturmak amacıyla yapılır. "Işıklık Sistemi" ile binalarda gün ışığı olumsuz hava koşullarından etkilenmeden ve zararlı UV ışınlarından arınmış olarak kullanılabilir.
İstanbul Yapı, "Işıklık Sistemleri"nde, camdan on iki kat hafif, darbelere karşı iki yüz kat daha dayanıklı polikarbonat levhalar kullanmaktadır. Polikarbonat levhalar, hafiflikleri dolayısıyla alttaki çelik konstrüksiyonun yükünü azaltmakta ve maliyeti ise en aza indirmektedir. İstenilen renkte boyanabilen alüminyum bağlantı profilleri ile çatıda tam bir sızdırmazlık sağlamaktadır.
İstanbul Yapı, fabrika ve depo alanları ile atrium çatı ışıklıkları, kış bahçeleri, spor kompleksleri, yürüme yolları ve bina giriş saçakları, seralar, balkon korkulukları gibi alanlarda polikarbonat levhaları başarıyla uygulamaktadır.

Silikon Cephe
"Silikon Giydirme Cephe Sistemi" çerçevelerin içeride kalarak görünmeyecek şekilde camlara silikon ile sabitlenmesi yöntemidir. Dışarıdan bakıldığında sadece cam kaplama görünmektedir. Bu yöntem, binalara şık ve modern bir görüntü kazandırır.
İstanbul Yapı’nın geliştirmiş olduğu sistemler ile yaptığı "Silikon Cephe" uygulamalarında cephenin dış yüzeyinde ince birleşim çizgileriyle bölünmüş kesintisiz cam cephe görüntüsü vardır. Cam paneller arasındaki sızdırmazlık çift EPDM fitil veya özel cephe silikonları ile sağlanır ve panel aralarındaki yalıtım sağlanmaktadır.
İstanbul Yapı, "Silikon Cephe"lere bina mimarisi ve müşterinin taleplerine göre değişen özelliklerde gizli kanat mekanizmaları yoluyla sistem ile bütünlük oluşturan gizli kanatlar da yerleştirebilmektedir. Seçilen herhangi bir cam panelin, dışarıdan hangisinin açılır olduğu belli olmadan gizli kanat haline getirebilmektedir. Cam ve alüminyum panel arasında silikon, çift camda ise iki cam arasında komponentli silikon kullanmaktadır.

 giydirme-cepheler-17.JPG